Co robić gdy osoba z twojego otoczenia chce popełnić samobójstwo, a ty czekasz na pomoc lub pomocy wokół ciebie nie ma?

Uważnie i cierpliwie słuchaj, co osoba zamierzająca samobójstwo chce powiedzieć. Spróbuj okazywać jak największe wsparcie i dowiedzieć się co jest przyczyną intencji „S”.

Staraj się pocieszyć Pamiętaj, że emocjonalne cierpienie jest w takiej sytuacji dojmujące. Bądź taktowny i troskliwy. Okaż osobie planującej samobójstwo

Jeśli ryzyko popełnienia samobójstwa jest wysokie nigdy nie pozostawiaj takiej osoby samej

Otwarcie rozmawiaj o samobójstwie:

  1. Zapytaj: „czy czujesz się tak źle, że myślisz o samobójstwie?” Gdy odpowiedź jest twierdząca, zapytaj:
  2. „Czy myślałeś jak dokonać samobójstwa” Gdy odpowiedź jest twierdząca, zapytaj:
  3. „Czy masz środki/narzędzia/leki, za pomocą których możesz popełnić samobójstwo” Gdy odpowiedź jest twierdząca, zapytaj:
  4. „Czy myślałeś już kiedy to zrobić”


Staraj dowiedzieć się jak najwięcej na temat aktualnych myśli i zamiarów osoby zagrożonej samobójstwem. Im plany dotyczące samobójstwa są bardziej skonkretyzowane tym ryzyko dokonania próby wzrastają. Jeśli osoba chcąca odebrać sobie życie zaplanowała sposób samobójstwa i czas, w którym zamierza je popełnić realne ryzyko samobójstwa jest bardzo wysokie. Nie wahaj się wezwać policji.

Jeśli osoba grozi, że popełni samobójstwo przy użyciu broni palnej zawiadom o tym policję. Osoby dokonujące prób samobójczych w ten sposób zwykle nie przeżywają!

Nie wyrażaj sądów na temat postępowania osoby zamierzającej samobójstwo. Nie deprecjonuj jej/jego słów ani uczuć. Pamiętaj, że w tym stanie nie myśli on/ona racjonalnie.

Uważaj na to, co mówisz. Nie pozwól by przez twoje słowa osoba na skraju samobójstwa poczuła się jeszcze gorzej. Pamiętaj, że w tym stanie jest się szczególnie wrażliwym na negatywne uwagi lub komentarze.

Jeszcze raz słuchaj, słuchaj, słuchaj. Bądź wyrozumiały i uprzejmy. Zachęcaj zagrożonego samobójstwem do mówienia.

Jeśli nadeszła pomoc, a bezpośrednie zagrożenie samobójstwem minęło spróbuj namówić osobę, która deklarowała zamiary samobójcze na wizytę u psychiatry. Tylko specjalista może ustalić odpowiednia formę pomocy. Nie próbuj pomagać wyłącznie na własną rękę.

Zanim opuścisz osobę, która wyrażała intencje samobójcze upewnij się, że otrzymała ona należyta fachową pomoc lub że ryzyko popełnienia samobójstwa jest nieznaczne.

Jeśli nie wiesz co robić wezwij policję. Bezpieczeństwo jest na pierwszym miejscu.

Jeśli ktoś w sekrecie informuje cię o swoich myślach samobójczych nigdy nie dochowuj tajemnicy! To nie jest nielojalność, ale wyraz miłości, głębokiej troski a zarazem jedyne etyczne rozwiązanie.

Staraj się, o ile to możliwe, być w kontakcie z osobą, która chciała popełnić samobójstwo, pytaj ją o samopoczucie, okazuj wsparcie i deklaruj swoją pomoc także gdy mysli samobójcze miną. Pamiętaj, że mogą one powracać. W razie ponownego zagrożenia samobójstwem nie wahaj się wezwać pomoc po raz kolejny.Fundusze Europejskie dla rozwoju regionu łódzkiego
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa.
©2011 Centralny Szpital Kliniczny Uniwersytetu Medycznego w Łodzi