Jak się zmobilizować się do wysiłku?

Poczucie zmęczenie i zmniejszona motywacja są częstymi objawami występującymi w depresji. Dlatego ćwiczenia fizyczne są z reguły jedną z ostatnich rzeczy, na które osoby z depresją mają ochotę. Z tego powodu we wzbudzeniu motywacji I w konsekwencji rozpoczęciu aktywnego trybu życia użyteczne mogą okazać się proponowane przez nas strategie.:
 
Zrób plan
Zacznij powoli i zwiększaj poziom wysiłku stopniowo. Na przykład, jeśli nigdy wcześniej nie ćwiczyłeś, zacznij od 10-15 minutowego spaceru każdego ranka i stopniowo wydłużaj okres jego trwania do 30 minut.
Stawiaj sobie bliskie, realistyczne cele każdego tygodnia. (np. 3x20 minutowy spacer w tygodniu). Zaplanuj wysiłek fizyczny w określonych porach dnia, najbardziej odpowiadających twojemu trybowi życia. Rozpisz swój plan w kalendarzu.
 
Utrzymaj motywację
Prowadź dzienniczek codziennej aktywności fizycznej. Możesz posłużyć się krokomierzem w celu śledzenia poziomu aktywności. Spraw sobie małą nagrodę jeśli udało ci się wykonać zmierzony plan. Zaproś inne osoby- przyjaciela, partnera lub krewnego do wspólnego uprawiania sportu. Chociaż brak ochoty na kontakty towarzyskie jest częsty w depresji, Zaangażowanie innych osób we wspólną aktywność fizyczną może pomóc w utrzymaniu motywacji  i otrzymaniu dodatkowego wsparcia. Spisz określone korzyści, jakie chciałbyś uzyskać dzięki uprawianiu sportu ( np. redukcja stresu, poprawa nastroju, lepsza sylwetka,  lepszy sen) i spoglądaj na nie gdy zabraknie Ci motywacji. Zrób listę sytuacji, w których, Twoim zdaniem może być Ci trudno podjąć wysiłek fizyczny i pomyśl jak stawić czoła tym trudnościom ( np. jeśli czujesz się zmęczony skróć czas trwania spaceru do 10 minut)

Nie trać ducha
Nie musisz chodzić na siłownie- wypróbuj różne rodzaje aktywności fizycznej by znaleźć to, co odpowiada Ci najbardziej ( np pływanie, spacery z psem, uprawianie ogródka, yoga czy podnoszenie ciężarów). Zrób sobie przerwę - jeśli nie udało ci się trzymać planu, po prostu zacznij w tym miejscu, w którym przerwałeś.
Pamiętaj, że musi minąć trochę czasu zanim pojawią się korzyści (większość badań wskazuje na pierwsze pozytywne rezultaty podejmowania regularnego wysiłku fizycznego przez osoby z depresją po około 8 tygodniach)
ZWRÓĆ SIĘ PO PORADĘ U SWOJEGO LEKARZA
Jeśli nigdy wcześniej nie ćwiczyłeś, jesteś w ciąży, palisz papierosy, masz nadwagę chorobę serca lub ine poważne problemy zdrowotne zapytaj swojego lekarza jaki wysiłek fizyczny możesz wykonywać.
Zagrożenie dla zdrowia związane z wykonywaniem umiarkowanego wysiłku fizycznego jest niskie. Osoby z niektórymi problemami zdrowotnymi wymagają konsultacji lekarskiej przed rozpoczęciem regularnego wysiłku fizycznego.

Do stanów tych należą:
- niestabilna dusznica piersiowa
- przebycie  w ciągu ostatnich 3 miesięcy zawału mięśnia sercowego
- niewydolność serca lub miokardiopatia
- spoczynkowa czynność serca > 100/min
-  niekontrolowana cukrzyca lub nadciśnienie tętnicze
- bóle w klatce piersiowej lub duszność pojawiające się podczas spoczynku
- istotne zwężenie zastawki aortalnej
Fundusze Europejskie dla rozwoju regionu łódzkiego
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa.
©2011 Centralny Szpital Kliniczny Uniwersytetu Medycznego w Łodzi