Fakty na temat snu

Czym jest sen?
Jest zjawiskiem fizjologicznym, rytmicznym, charakteryzującym się zmianą czynności mózgu, zniesieniem świadomości, zmniejszeniem napięcia mięśniowego i osłabieniem większości czynności autonomicznych.

Jak dużo snu potrzebuje dorosły człowiek?
Dobowe zapotrzebowanie na sen jest cechą indywidualną, przeciętnie wynosi ono 7-8 godzin na dobę. Niektórym ludziom całkowicie wystarcza 5 godzin, inni potrzebują nawet 10 godzin by czuć się wypoczętymi. W ocenie nie jest jednak najważniejsza liczna godzin, ale zmiana czasu trwania i brak poczucia wypoczynku w ciągu dnia. W czasie całego swojego życia człowiek przesypia około 20 lat.
Ilość snu zależy od wieku – u noworodka jest to około 18 godzin dziennie, w kolejnych latach coraz mniej. Noworodek i małe dziecko sen dzieli na kilka części – u osoby dorosłej sen odbywa się w jednej większej części.

Dlaczego śpimy?
Sen jest jedną z najbardziej naturalnych potrzeb człowieka. W czasie snu następują ważne funkcje fizjologiczne takie jak naprawa uszkodzonych za dnia komórek, odbudowa wrażliwości receptorów czy utrwalanie pamięci. To właśnie głównie w czasie snu dochodzi także do wydzielania niektórych hormonów, np. hormonu wzrostu. Generalnie prawie wszystkie procesy fizjologiczne w naszym organizmie mają przebieg, charakter cykliczny, dlatego 7-8 godzin spędzanych we śnie stanowi ich naturalne, harmonijne uzupełnienie.

Z jakich faz składa się sen?
Sen jest w rzeczywistości bardzo różnorodnym i zmiennym zjawiskiem fizjologicznym. Jego przebieg polega na regularnym pogłębianiu i spłycaniu snu w cyklach trwających około 90 minut. W każdym z tych cykli można wyodrębnić dwa, w zasadzie zupełnie różne zjawiska fizjologiczne. Sen dzieli się na dwie fazy (fazy snu): sen o wolnych ruchach gałek ocznych (skrót: NREMnon-rapid eye movement); (inne nazwy: sen głęboki, sen wolnofalowy) oraz sen o szybkich ruchach gałek ocznych (skrót: REMrapid eye movement); (inne nazwy: sen płytki, sen paradoksalny(. W tej fazie występują najczęściej marzenia senne. W tej fazie następuje całkowite rozluźnienie mięśni, dlatego śniący o ruchu człowiek nie porusza się. Sen zaczyna się fazą NREM, prawidłowo o czasie trwania 80-100 min, po której następuje faza snu REM trwająca ok. 15 min. U osób dorosłych tego typu cykl powtarza się 4-5 krotnie.Fundusze Europejskie dla rozwoju regionu łódzkiego
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa.
©2011 Centralny Szpital Kliniczny Uniwersytetu Medycznego w Łodzi