Czy napoje „zero” są zdrowe?

Często uważa się, że żywność lub napoje wzbogacone o sztuczne słodziki jako alternatywę dla cukru są zdrowe, a przynajmniej nie takie złe. Jednak sprawy mogą nie być tak proste, jak się wydaje. Według najnowszych badań sztuczne słodziki nie są bezpieczne dla organizmu, nie są też dobrą alternatywą dla utrzymania wagi, a tym bardziej dla odchudzania: mogą zmieniać mikrobiom jelitowy, a nawet powodować efekt jojo w masie ciała.

W takich badaniach zawsze podkreśla się, że szkody te wystąpiłyby przy nadmiernych dawkach substancji słodzących, ale coraz więcej osób spożywa je w obfitości w przekonaniu, że nie mają one skutków ubocznych.. W rzeczywistości nowe badania zwróciły uwagę na nową szkodę związaną z wysokim spożyciem słodzonych napojów: zwiększone ryzyko chorób serca.

Chociaż prawdą jest, że napoje słodzone cukrem były już znane jako szkodliwe dla zdrowia, a zdrowia sercowo-naczyniowego w szczególności, to nowe badanie opublikowane w Journal of The American College of Cardiology sugerują, że napoje zawierające sztuczne słodziki nie są lepszym wyborem. Najlepszym wyborem jest woda, sprawdź dlaczego: https://www.napowaznie.pl/czy-picie-wody-jest-istotne-wypracuj-nawyk-picia-wody

Dotychczas wiedziano, że napoje słodzone mają negatywny wpływ na zdrowie sercowo-metaboliczne, a napoje z bezkalorycznymi sztucznymi słodzikami uważano za zdrową alternatywę, ale nie znano ich rzeczywistego wpływu na zdrowie sercowo-naczyniowe. W nowej pracy, naukowcy przeanalizowali dane 104 760 uczestników, w celu zbadania dokładnie tej zależności.

Wszyscy uczestnicy zostali poproszeni o wypełnienie trzech 24-godzinnych zapisów diety online co sześć miesięcy. Napój sztucznie słodzony zdefiniowano jako zawierający nieodżywcze substancje słodzące, natomiast napoje słodzone zdefiniowano jako zawierające 5% lub więcej całkowitej wartości kalorycznej w postaci cukru. Uczestnicy zostali podzieleni na „niekonsumentów”, „niskich konsumentów” lub „ciężkich konsumentów”.

W latach 2009-2019 badacze przyjrzeli się różnym incydentom choroby sercowo-naczyniowej lub mózgowo-naczyniowej, takim jak udar, przejściowy atak niedokrwienny, atak serca, ostry zespół wieńcowy lub angioplastyka. Po wyłączeniu pierwszych trzech lat obserwacji w celu uniknięcia odwrotnej przyczynowości, stwierdzono, że aż 1 379 osób cierpi z powodu tych zdarzeń.

W porównaniu z osobami niepijącymi, intensywni konsumenci zarówno napojów słodzonych cukrem, jak i słodzonych mieli zwiększone ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, nawet po uwzględnieniu mnóstwa potencjalnych czynników zakłócających. W obu przypadkach ryzyko sercowo-naczyniowe było bardzo podobne.

Badacze doszli więc do wniosku, że napoje słodzone nie są tak zdrową alternatywą dla napojów słodzonych, jak sądzono, a dane te stanowią silny argument do dalszej debaty, w oczekiwaniu na ustalenie wyraźnego związku przyczynowego między oboma rodzajami napojów a chorobami układu krążenia, dlatego zachęcają do dalszych badań w tym zakresie.