Różne oblicza cholesterolu

Cholesterol to substancja lipidowa (tłuszczowa), która obecnie znajduje się niemal we wszystkich komórkach naszego ciała oraz krwi. Tak więc mamy go wszyscy. Jest on składnikiem błon komórkowych, niektórych hormonów, witaminy D oraz kwasu żółciowego.

Produkcja cholesterolu

Ponad 60 % cholesterolu produkowanego jest przez wątrobę, kolejne 15 % powstaje w jelitach. Około 10% wytwarza nasza skóra a pozostałą część przyjmujemy wraz z pokarmami pochodzenia zwierzęcego. Cholesterol całkowity (CT) obejmuje zarówno cholesterol wytwarzany w organizmie jak również ten dostarczany z pożywieniem. W jego skład wchodzą lipoproteiny o wysokiej gęstości HDL (dobry cholesterol), których zadaniem jest transport złego cholesterolu (LDL) z tętnic do wątroby, z której jest usuwany wraz z żółcią. HDL pełni niezwykle pożyteczną rolę.

Jakie jeszcze zadania wypełnia cholesterol?

Oczyszcza naczynia krwionośne. Jego wysoki poziom chroni nas przed chorobami serca, zawałem i udarem. W skład cholesterolu wchodzą także lipoproteiny o niskiej gęstości (LDL- zły cholesterol), które transportują cholesterol z wątroby do komórek. Są potrzebne dla naszego organizmu ale w odpowiednich ilościach, ponieważ zbyt dużo LDL może prowadzić do tworzenia się złogów, które zwężają tętnice wieńcowe. A to w konsekwencji sprzyja powstawaniu chorób serca. W skład cholesterolu wchodzą także lipoproteiny o bardzo małej gęstości (VLDL) zawierające trójglicerydy. Ich zadaniem jest transport tłuszczu z wątroby do tkanek tłuszczowych. Zbyt wysoki poziom trój glicerydów także zwiększa ryzyko chorób serca. Dlatego warto dbać o kondycję fizyczną i odpowiednią dietę aby obniżyć stężenie LDL i trój glicerydów a podnieść poziom HDL. Aby to osiągnąć należy ograniczyć spożycie węglowodanów i przede wszystkim zadbać o ruch.

Artykuł powstał m.in. dzięki informacjom udostępnionym przez portal https://prowitaminy.pl/.