Choroby przenoszone w wodzie deszczowej

Deszcze i powodzie mogą przenosić choroby takie jak grzybica, czy żółtaczka, dlatego należy unikać kontaktu z wodą, szczególnie w okresie powodzi. Choroby przenoszone przez deszcz lub powódź występują częściej w miejscach o złych warunkach sanitarnych, co sprzyja obecności wirusów, bakterii, pasożytów i zwierząt, które mogą być nosicielami tych mikroorganizmów. Tak więc główne choroby, które mogą być przenoszone podczas kontaktu z wodą deszczową lub powodziową to:

Cholera

Cholera to zakaźna choroba jelitowa spowodowana spożyciem bakterii Vibrio cholerae, która znajduje się w wodzie i żywności zanieczyszczonej odchodami osób lub zwierząt będących nosicielami bakterii. Dlatego też prawdopodobieństwo wystąpienia tej choroby jest większe w środowiskach, które nie posiadają bezpiecznej wody pitnej lub skutecznego podstawowego systemu sanitarnego, co sprzyja rozprzestrzenianiu się tej bakterii.

Główne objawy: Objawy cholery pojawiają się od 2 do 5 dni po kontakcie z bakterią, z intensywną biegunką, ciągłymi nudnościami i wymiotami, nadmiernym zmęczeniem, odwodnieniem i przyspieszonym biciem serca.

Malaria

Malaria jest chorobą powszechną w gorącym klimacie, a jej występowanie wzrasta w porze deszczowej. Może to nastąpić z powodu gromadzenia się w niektórych miejscach wody po deszczu, co sprzyja rozmnażaniu się komarów. Malaria jest obecna w miejscach tropikalnych. Sprawdź, jak się przygotować do podróży w takie miejsca z portalem www.wokolnatury.pl!

Główne objawy: Objawy malarii pojawiają się zwykle w ciągu 8-14 dni od ukąszenia samicy komara, powodując gorączkę, nudności, wymioty, bóle mięśni, osłabienie, ciągłe zmęczenie oraz zażółcenie skóry i oczu. Często zdarza się, że objawy malarii pojawiają się w cyklach, tj. co 48 lub 72 godziny, w zależności od gatunku pasożyta.

Wirusowe zapalenie wątroby

Niektóre rodzaje zapalenia wątroby mogą być przenoszone w wodzie deszczowej, głównie wirus zapalenia wątroby typu A. Do przeniesienia tego typu zapalenia wątroby dochodzi poprzez spożycie wody lub żywności skażonej wirusem lub poprzez kontakt z kałem osób zakażonych wirusem.

Ten rodzaj zapalenia wątroby jest powszechny w miejscach o niskiej higienie i podstawowych warunkach sanitarnych, co ułatwia rozprzestrzenianie się wirusa w porach deszczowych.

Główne objawy: Objawy WZW A są podobne do grypy i mogą obejmować ból głowy, ból gardła, kaszel i złe samopoczucie i mogą trwać przez kilka tygodni.