Tarczyca to niewielki, nieparzysty gruczoł dokrewny. Jest umiejscowiona pod krtanią, w dolnej części szyi. Tarczyca składa się z dwóch płatów połączonych wąską cieśnią.
W niektórych przypadkach tarczyca może mieć dodatkowy trzeci płat. Jej waga jest niewielka, wynosi około 30 g, jednak w zależności od momentu cyklu, ale również stanu zdrowia może się powiększać.
Główne funkcje tarczycy
Główną rolą tarczycy w organizmie jest wydzielanie hormonów takich jak tyroksyny oraz trójjodotyroniny. Aby tarczyca mogła działać prawidłowo musi mieć zapewniony właściwy poziom jodu oraz TSH. Eutyreoza to stan prawidłowej pracy tarczycy.
Występuje w sytuacji, kiedy hormony produkowane przez tarczycę występują w odpowiedniej ilości. Hormony te są w stanie regulować szereg procesów zachodzących w organizmie. Tyroksyna umożliwia głównie przemiany metaboliczne. Wpływa również na poprawną pracę gruczołów płciowych. Ma ogromne znaczenie dla układu sercowo-naczyniowego. Jednak jej najważniejszym zadaniem jest współudział w przemianie trójjodotyroniny. Wpływa to na pracę układu nerwowego, proces wzrostu i rozwoju organizmu. Dzięki regularnym badaniom profilaktycznym można wcześniej zdiagnozować różnorodne problemy dotyczące tarczycy. Podstawowym badaniem jest oznaczenie poziomu TSH. Zarówno wynik powyżej jak i poniżej normy jest wskazaniem do kontynuowania diagnostyki, czyli między innymi oceny stężenia hormonów tarczycy. Nierzadko diagnozuje się choroby autoimmunologiczne tarczycy.
Tutaj artykuł o tym co warto jeść, aby mieć zdrową tarczycę.
Najczęściej nieprawidłowo funkcjonująca tarczyca objawia się różnymi dolegliwościami zdrowotnymi. Zazwyczaj jednak choroby tarczycy dzieli się na cztery grupy, czyli choroby wynikające z powiększenia tarczycy, zapalenia tarczycy, nieprawidłowej produkcji hormonów oraz obecności guzków w tarczycy.