Dlaczego niektórzy ludzie mają nadwagę?

Wiele czynników, w tym spożywanie większej ilości kalorii niż potrzebujesz od jedzenia i napojów, brak snu i niski poziom aktywności fizycznej, może mieć wpływ na uzyskanie nadwagi. Oto kilka czynników, które mogą mieć wpływ na wagę i ogólny stan zdrowia.

Świat wokół ciebie. Twój dom, społeczność i miejsce pracy mogą mieć wpływ na to, jak dokonujesz codziennych wyborów dotyczących stylu życia. Żywność i napoje o wysokiej zawartości tłuszczu, cukru i kalorii są łatwe do znalezienia, a czasami trudno ich uniknąć. I często kosztują one mniej niż zdrowsze wybory, takie jak owoce i warzywa. Co więcej, smartfony i inne urządzenia mogą ułatwić Ci ograniczenie aktywności w codziennych czynnościach.

Nadwaga i otyłość mają tendencję do bycia dziedziczonym w rodzinach, co sugeruje, że geny mogą odgrywać rolę w przybieraniu na wadze. Rodziny podzielają również preferencje i nawyki żywieniowe, które mogą wpływać na to, ile, kiedy i co jemy i pijemy.

Leki. Niektóre leki, takie jak sterydy NIH związek zewnętrzny, a także niektóre leki na depresję NIH związek zewnętrzny i inne przewlekłe problemy zdrowotne, mogą prowadzić do przyrostu masy ciała. Należy zapytać pracownika służby zdrowia lub farmaceutę, czy przyrost masy ciała jest możliwym skutkiem ubocznym przyjmowanych leków i czy istnieją inne leki, które mogą pomóc w zachowaniu zdrowia bez przybierania na wadze.

Emocje. Czasami ludzie przekąsają, jedzą lub piją więcej, gdy czują się znudzeni, smutni, źli, szczęśliwi lub zestresowani – nawet gdy nie są głodni. Zastanów się, czy to emocje mogą sprawić, że będziesz chciał jeść, i spróbuj zrobić coś innego, co pomoże ci poradzić sobie z negatywnymi uczuciami lub uczcić dobry nastrój. To może pomóc Ci poczuć się lepiej i uniknąć przybrania na wadze.

Brak snu. Ogólnie rzecz biorąc, ludzie, którzy dostają zbyt mało snu mają tendencję do ważenia więcej niż ci, którzy dostają wystarczająco dużo snu.2 Istnieje kilka możliwych wyjaśnień. Osoby pozbawione snu mogą być zbyt zmęczone, aby ćwiczyć. Mogą wziąć więcej kalorii po prostu dlatego, że budzą się dłużej i mają więcej możliwości jedzenia. Brak snu może również zaburzyć równowagę hormonów, które kontrolują apetyt. Naukowcy zauważyli zmiany w mózgach osób, które są pozbawione snu. Zmiany te mogą wywołać chęć spożywania smacznego jedzenia.3 Dowiedz się więcej na temat braku snu i powiązań zewnętrznych NIH oraz strategii uzyskania wystarczającej ilości snu.

One Comment on “Dlaczego niektórzy ludzie mają nadwagę?”

Dodaj komentarz