Większość zadrapań dobrze się goi przy leczeniu domowym i nie pozostawia blizn. Niewielkie zadrapania mogą być niewygodne, ale zwykle goją się w ciągu 3-7 dni. Im większe i głębsze zadrapanie, tym dłużej trwa gojenie. Duże, głębokie zadrapanie może trwać od 1 do 2 tygodni lub dłużej.
Często zdarza się, że z zadrapania wypływają niewielkie ilości płynów lub mułów. Szlam ten zazwyczaj stopniowo się oczyszcza i ustaje w ciągu 4 dni. Drenaż nie jest problemem, o ile nie ma oznak infekcji.
Proces gojenia się
Sposób, w jaki goi się zadrapanie zależy od głębokości, rozmiaru i lokalizacji zadrapania. To, czy zadrapanie goi się z strupem czy bez, nie ma wpływu na czas gojenia i ilość blizn.
Kiedy zadrapanie usunie zewnętrzne warstwy skóry, w dolnej części rany utworzy się nowa skóra, a rana zagoi się od dołu do góry. Ten rodzaj zadrapania na początku wygląda na różowy i surowy. W miarę gojenia się, nowa skóra czasami wydaje się żółtawa i może być mylona z ropą.
Kiedy zadrapanie usunie wszystkie warstwy skóry, na brzegach rany utworzy się nowa skóra, a rana zagoi się od krawędzi do środka. Ten rodzaj zadrapania początkowo wygląda na białe, a komórki tłuszczowe mogą być widoczne. Ten rodzaj zadrapania wymaga więcej czasu, aby się zagoić.
Niektóre zadrapania tworzą strup podczas procesu gojenia. Dobrze uformowany strup chroni zadrapanie przed większymi urazami i infekcjami. Po utworzeniu się strupka, zeskrobane miejsce zwykle pozostaje suche i nie wylewa się z niego płyn.
Pyłek, który tworzy się na ruchomym obszarze, takim jak staw, może pęknąć, a z rany może wypłynąć kilka kropel jasnożółtawego do różowawego płynu. Pęknięty parch może być niewygodny, a pod parchem może rozwinąć się infekcja.
Strupki zwykle zmniejszają się i opadają w miarę tworzenia się nowej skóry pod strupem.
Podczas gojenia może dojść do przypadkowego otarcia się strupka, co powoduje, że rana ponownie zaczyna krwawić. Należy leczyć ranę i chronić miejsce, aby proces gojenia mógł rozpocząć się ponownie.
Nie ma strupka.
Niektóre zadrapania goją się bez strupów.
Podczas gojenia, zadrapanie może pozostać wilgotne, różowe i mętne, a także zawierać niewielkie ilości krwi. Z czasem obszar staje się różowy i lśniący w miarę powstawania nowej skóry. Dzieje się tak zazwyczaj wtedy, gdy zadrapanie jest przykryte bandażem i regularnie myte wodą z mydłem w celu usunięcia tkanki tworzącej strup.
Jeśli zadrapanie może się zabrudzić lub zainfekować albo nie tworzy strupka, lepiej jest opatrywać zadrapanie bandażem i pozwolić mu się goić bez strupka. Ten proces gojenia się wymaga większej ilości zabiegów, takich jak zmycie tkanki tworzącej strup i regularne bandażowanie zadrapania.