Co to jest cukrzyca? Dowiedz się!

Cukrzyca jest chorobą, która pojawia się, gdy poziom glukozy we krwi, zwany również cukrem we krwi, jest zbyt wysoki. Glukoza we krwi jest Twoim głównym źródłem energii i pochodzi z jedzenia, które jesz. Insulina, hormon tworzony przez trzustkę, pomaga glukozę od jedzenia dostawać w twój komórki używać dla energii. Czasami twoje ciało nie wytwarza wystarczającej ilości insuliny lub nie wykorzystuje jej dobrze. Glukoza pozostaje wtedy we krwi i nie dociera do komórek.

Jak goją się zadrapania?

Z czasem posiadanie zbyt dużej ilości glukozy we krwi może powodować problemy zdrowotne. Mimo że cukrzyca nie jest wyleczona, możesz podjąć działania mające na celu jej zwalczenie i utrzymanie dobrego stanu zdrowia.

Jakie są różne rodzaje cukrzycy?

Najczęstszymi typami cukrzycy są cukrzyca typu 1, typu 2 oraz cukrzyca ciążowa.

Cukrzyca typu 1

Jeśli masz cukrzycę typu 1, twój organizm nie produkuje insuliny. Twój system odpornościowy atakuje i niszczy komórki trzustki, które wytwarzają insulinę. Cukrzyca typu 1 jest zazwyczaj diagnozowana u dzieci i młodych dorosłych, chociaż może pojawić się w każdym wieku. Osoby chore na cukrzycę typu 1 muszą codziennie przyjmować insulinę, aby utrzymać się przy życiu.

Cukrzyca typu 2

Jeśli masz cukrzycę typu 2, Twój organizm nie produkuje i nie wykorzystuje dobrze insuliny. Cukrzyca typu 2 może wystąpić w każdym wieku, nawet w dzieciństwie. Jednak ten typ cukrzycy występuje najczęściej u osób w średnim i starszym wieku. Cukrzyca typu 2 jest najczęstszym typem cukrzycy.

Cukrzyca ciążowa

Cukrzyca ciążowa rozwija się u niektórych kobiet, gdy są w ciąży. W większości przypadków cukrzyca tego typu ustępuje po urodzeniu dziecka. Jeśli jednak masz cukrzycę ciążową, masz większe szanse na rozwój cukrzycy typu 2 w późniejszym okresie życia. Czasami cukrzyca zdiagnozowana podczas ciąży jest rzeczywiście cukrzycą typu 2.