Powszechne schorzenia serca

Istnieje wiele różnych schorzeń i problemów z sercem, które wspólnie nazywa się chorobami serca.

 

Zawsze najlepiej jest omówić swój stan serca z pracownikiem służby zdrowia lub specjalistą ds. serca, który może udzielić porady w sprawie prawidłowej diagnozy i nazwy choroby oraz planu leczenia.

 

Choroba serca i różne schorzenia wpływają na zdolność serca do efektywnej pracy.

Jak goją się zadrapania?

Zdiagnozowanie choroby serca może być niepokojące i mylące, ale dostępnych jest wiele informacji i wsparcia. Czasami zrozumienie tego, co się dzieje, może pomóc ci mniej się martwić.

 

Najczęstszą chorobą serca jest choroba wieńcowa. Jest ona wywoływana, gdy naczynia krwionośne serca – tętnice wieńcowe – zwężały się lub blokowały i nie mogły dostarczyć wystarczającej ilości krwi do serca.

 

Może to prowadzić do dusznicy bolesnej i/lub ataku serca.

 

Dławica piersiowa jest bólem lub dyskomfortem w klatce piersiowej, ramieniu, szyi, żołądku lub szczęce, który zdarza się, gdy dopływ krwi do serca staje się ograniczony, ponieważ tętnice stają się zwężone. To zatkanie nazywane jest ateromem. Dławica piersiowa jest objawem choroby wieńcowej serca, a nie chorobą samą w sobie.

 

Dławica piersiowa jest sposobem, w jaki serce mówi ci, że nie otrzymuje wystarczającej ilości tlenu, gdy robisz coś uciążliwego lub czujesz się pod wpływem stresu. Wiele osób uczy się rozpoznawać, jak wiele aktywności spowoduje atak dusznicy bolesnej – nazywa się to stabilną dusznicą bolesną.

 

Jeśli masz niewyjaśnione bóle w klatce piersiowej, zwróć się o pilną poradę medyczną – będziesz potrzebował oceny swojego ogólnego stanu zdrowia.

 

Niestabilna dusznica bolesna może być niezdiagnozowanym bólem w klatce piersiowej lub nagłym pogorszeniem się istniejącej dusznicy bolesnej. Dzieje się tak, gdy dopływ krwi do serca jest poważnie ograniczony, a ataki dusznicy bolesnej występują coraz częściej, przy coraz mniejszej aktywności.

 

Ataki te mogą się nawet zdarzyć w spoczynku lub obudzić Cię ze snu. Mogą one trwać nawet do 10 minut.

 

Powinieneś pilnie zgłosić się do lekarza i możesz zostać przyjęty do szpitala.

 

Dopóki testy nie potwierdzą diagnozy, czasami nazywa się to ostrym zespołem wieńcowym (ACS).

 

Atak serca – znany również jako zawał serca  – zdarza się, gdy dopływ krwi do części mięśnia sercowego zostaje całkowicie zablokowany. Jest on najczęściej powodowany przez oderwanie się kawałka tłustego materiału i utworzenie się skrzepu krwi w obrębie tętnicy wieńcowej. Może to spowodować uszkodzenie tej części mięśnia sercowego, która była zasilana przez tętnicę wieńcową.

 

 

Niewydolność serca

Jeśli pompa serca nie działa skutecznie, mięsień sercowy nie może zaspokoić zapotrzebowania organizmu na krew i tlen, a w organizmie pojawiają się różne objawy, takie jak zmęczenie i duszność. Nazywa się to niewydolnością serca z powodu niewydolności serca do efektywnej pracy.