Konsekwencje przesadzenia z opalaniem

Słońce jest źródłem życia i zdrowia, ale może być również zagrożeniem, ponieważ w nadmiarze może powodować przedwczesne starzenie się, uszkodzenia oczu i raka skóry. Czerniak jest najgroźniejszym rodzajem nowotworu, a jego najważniejszym czynnikiem ryzyka jest właśnie nadmierna ekspozycja na słońce.

Można by zapobiec ponad 80% przypadków czerniaka, choroby, która w ostatnich latach znacznie się nasiliła. Każdego roku w Polsce rejestruje się około 5 000 nowych przypadków czerniaka, z których większość dotyczy osób w wieku od 40 do 70 lat i jest związana z oparzeniami słonecznymi występującymi przez całe życie. Dlatego tak ważne jest, aby od dzieciństwa chronić się przed słońcem.

Rodzaje promieniowania

Promieniowanie słoneczne, które dociera do skóry składa się z promieni UVA, UVB i promieniowanie podczerwone. Trzy rodzaje promieniowania, które działają w różny sposób i powodują różne konsekwencje, jeśli przesadzisz z przebywaniem na słońcu.

Promieniowanie UVA: Promieniowanie UVA stanowi ponad 95% promieniowania ultrafioletowego. Maj zdolność do przechodzenia przez szkło i chmury. Powoduje lekką, nietrwałą opaleniznę w ciągu kilku godzin od opalania. Jeśli przesadzisz… Nawet jeśli się nie poparzysz skóry, zbyt duża ilość promieni UVA wpływa na włókna kolagenowe i elastynowe skóry. W wyniku tego skóra słabnie, wysycha i staje się bardziej wiotka. Promieniowanie to powoduje wypryski i alergie skórne, a także przedwczesne starzenie się skóry. Zwiększa ono również ryzyko zachorowania na raka skóry.

Promienie UVB: Jest ono silniejsze. Promienie te przenikają przez naskórek, gdzie stymulują melanocyty, które aktywują barwnik zwany melaniną, powodując intensywną opaleniznę. Jeśli przesadzisz, promienie UVB, docierając do głębokich warstw skóry, powodując trwałą przez jakiś czas opaleniznę, ale jeśli przesadzisz z opalaniem, są również odpowiedzialne za rumień (zaczerwienienie skóry) i oparzenia. Jeśli jeszcze nie wiesz jak radzić sobie z oparzeniami, zajrzyj do tego artykułu. Zbyt duża dawka promieniowania UVB jest czynnikiem ryzyka rozwoju raka skóry.

Promieniowanie podczerwone: Ten rodzaj promieniowania wytwarza ciepło, ale nie powoduje opalania. Powoduje natychmiastowe zaczerwienienie skóry spowodowane rozszerzeniem naczyń krwionośnych, ale ustępuje w ciągu kilku godzin. Nie należy mylić z rumieniem wywołanym przez promienie UVB (pojawia się kilka godzin po opalaniu i utrzymuje się kilka dni). Do tej pory sądzono, że promienie podczerwone nie są szkodliwe, ale obecnie wiadomo, że docierają one również do głębszych warstw skóry i wytwarzają wolne rodniki, prowadząc do zwiotczenia skóry.

Zachowaj większą ostrożność w lecie

Padanie tych promieni na ziemię nie jest jednakowe w ciągu dnia. Godziny południowe, od 12 do 16, są najgorsze dla ekspozycji na słońce, ponieważ słońce jest ustawione prostopadle do ziemi, a promieniowanie jest znacznie wyższe, powodując większe uszkodzenia skóry. I nie zapominaj, że przez pierwsze kilka dni wystarczy 15-20 minut na słońcu, aby się opalić, potem możesz stopniowo zwiększać ten czas, nigdy nie przekraczając 2 godzin.