Sposób przeprowadzania leczenia łokcia tenisisty

Leczenie łokcia tenisisty jest prowadzone przez chirurga ortopedę w celu zmniejszenia stanu zapalnego ścięgna i złagodzenia objawów. Leczenie może się różnić w zależności od intensywności objawów, a pełne wyleczenie może trwać od tygodni do miesięcy.

Główne zabiegi, które mogą być wskazane przez lekarza to:

1. Odpoczynek

Odpoczynek stawu łokciowego wspomaga powrót do zdrowia, oraz łagodzi ból i dyskomfort pojawiający się przy wykonywaniu ruchów, a czynności wymagających zginania łokcia należy unikać lub ograniczyć przez kilka tygodni lub miesięcy, zgodnie z zaleceniami lekarza. Odpoczynek jest wskazany nie tylko podczas kontuzji łokcia! Sprawdź, gdzie najlepiej wypocząć w Bieszczadach tutaj: https://ebieszczady.pl/

2. Zimne okłady

Przykładanie zimnych okładów na łokieć pomaga zmniejszyć ból i zredukować stan zapalny, łagodząc obrzęk ścięgien.

Aby zrobić zimny kompres, umieść lód w opakowaniu termicznym lub umieść opakowanie żelowe w zamrażarce, aby je schłodzić, a następnie zawiń w czysty, suchy ręcznik i przyłóż do dotkniętego obszaru, pozostawiając okład na 15 do 20 minut, 2 do 3 razy dziennie.

3. Leki

Leki, które mogą być przepisane przez lekarza na łokieć tenisisty, to doustne leki przeciwzapalne, takie jak ibuprofen lub naproksen, które zwalczają stan zapalny ścięgien łokciowych i łagodzą ból.

Generalnie doustne leki przeciwzapalne stosuje się przez krótki okres czasu, ze względu na możliwe działania niepożądane, takie jak: ból brzucha, nudności, zwiększona ilość gazów jelitowych, zawroty głowy, światłowstręt lub podwyższone ciśnienie krwi.

4. Fizjoterapia

Fizjoterapia może być przepisana przez lekarza i powinna być wykonywana ze wskazówkami fizjoterapeuty, z ćwiczeniami rozciągającymi i wzmacniającymi muskulaturę przedramienia w celu zwiększenia elastyczności i poprawy stabilności łokcia, co pomaga kontrolować ból i poprawić ruch.

Zabiegi fizjoterapeutyczne powinny być dobierane przez samego fizjoterapeutę i w sposób indywidualny, a nawet mogą obejmować zastosowanie takich urządzeń jak np. TENS, ultradźwięki, laser czy fale uderzeniowe.

5. Wstrzyknięcie kortykosteroidu

Lekarz może również podać zastrzyk z kortykosteroidu bezpośrednio do bolesnego obszaru wokół łokcia, co jest zwykle wskazane, gdy inne opcje leczenia nie były skuteczne w łagodzeniu objawów zapalenia. Zazwyczaj stosuje się kortyzon, rodzaj silnego leku przeciwzapalnego, który pomaga zwalczać stan zapalny i szybko łagodzi objawy.